Имам мечта да създам християнско училище или въобще да създам чисто нова образователна система на основата на християнството.
(По-долу може да гледате настоящата статия във видео формат).
Какво би представлявала тази система и какво е това, което мен ме вълнува – това което на мен ми е важно?
Християнска образователна система
На първо време образователната система трябва да е християнска – на основата на Библията и християнската вяра.
Защо е важно да е християнска системата?
Защото Господ ни е създал с определена цел и единствено християнството дава истинската цел защо човек е тук на тази земя.
Моята версия е следната.
Господ създал този свят, за да бъде населявано от хората, които са Божии представители тук на земята. Това трябва да е едно от основните неща, които се учат в едно училище.
Какво значи да сме Божии представители на земята? Това означава да управляваме това творение, което Господ е създал, да създаваме нови неща, защото ние сме по Божий образ и подобие, и както Господ създава, така и ние създаваме. Всичко това, което правим, да бъде в синхрон с Божия морален стандарт.
Божия морален стандарт в сбит вид е даден в Десетте заповеди. В още по сбит вид Божия закон виси на двете най големи заповеди: (1) „Да възлюби господа своя Бог с цялото си сърце душа и сила“ и (2) „Да обичаш ближния както себе си“. На друго място Исус казва „Прави на другите това, което искаш те да правят на теб“ и, че това е есенцията на Божия морален Стандарт. Това последното в днешния свят се нарича „Златното правило“. Имаме нужда от единен стандарт за мерило за добро и зло.
Господ ни създал на тази земя, за да управляваме творението, да строим къщи, да създаваме бизнес отношения, да развиваме икономиката и по тази причина второто най важно нещо за създаване на едно добро училище е децата да се учат на предприемчивост.
Предприемчивост
Децата трябва да се учат на предприемчивост. Предприемчивост е когато не чакаш нещата да се случат, а ти ги хващаш и ги правиш да се случват.
Името на нашия Господ е Яхве или Йехова. Зависи от транскрипцията. Това име означава „Този, който Е“. Или по друг начин казано „Този, който прави нещата да се случват“. Ние сме хора създадени по Божия образ. Ние трябва да правим нещата да се случват. Ако ти не правиш нещата да се случват, ти ползваш напразно божия образ – не го осъществяваш в пълнота. И ние трябва да учим децата си да бъдат предприемчиви. Трябва да учим децата си да хващат дейности, да ги движат и да ги приключват.
Предприемчив е човек, който има цели в живота си, който има желание да постигне нещо в този живот и прави, струва, върши, за да постигне целта си. Ние трябва да учим децата да живеят преднамерено – да имат цели стремежи и мечти – и да имат инструментите, да имат уменията, да постигат целите стремежите и мечтите си.
Ето аз имам цел стремеж и мечта да създам християнско училище. Все още не знам откъде да започна и затова пиша тези статии – за да може като ги обяснявам нещата на другите, току виж на мен ми станало по ясно.
Трябва да учим децата на предприемчивост. Трябва да ги учим на отговорност. Подточка на предприемчивост е отговорността и ние трябва да учим децата да поемат отговорност за себе си и за други деца.
Децата трябва да се научат сами да се обслужват, да си готвят и да си чистят. Да могат да си подредят обстановката.
В училищата, в които съм бил учител, децата са пасивни получатели на знание. Това е много вредно за тях, защото те се учат на пасивност и като цяло, каквито и предмети да сложите в настоящата образователна система, тя учи децата на пасивност и няма значение какъв иновативен предмет сложите вътре. Те седят и чакат някой да им го налее в главата. Някои деца не чакат това. Те се бунтуват и с право, защото това не е истинско образование. Истинското образование е да учиш детето на отговорност – да го учиш да си сготви, да го учиш да си почисти, да го учи да си подреди обстановката, така както то иска, а не просто да се съгласи на кочината, която му се предлага. И също предприемчивост е детето да хване само своя образователен процес и да намери начин да задвижва образователния процес напред.
Обществено образование
Какво има предвид под „обществено“, защото някой ще каже: „Ми то съвременното образование е обществено“.
Не, съвременното образование не е обществено. То е държавно. „Държава“ и „общество“ са две различни неща.
Защо не смятам, че държавното образование е обществено. Обществено би значило, че обществото може нещо да промени в това образование. Обаче няма такива инструменти в настоящата система.
Настоящата система се променя единствено и само по бюрократичен път. Не виждам как по друг начин тя може да се промени. Единственият начин да се промени настоящата система е министърът да каже нещо, че трябва да се случи и после по пътя надолу да се осъществи – от министерства, агенции, инспекции, училища, директори и така нататък. И синдикатът също участва в цялата тая суматоха. Това прави настоящата система много трудна за адаптиране към нуждите на съвременната обстановка. И по тая причина хората се оплакват, че образованието е закостеняла институция. Така е, закостеняла е и не може да се промени по държавен път, не може да се промени по бюрократичен път. Има нужда да се създаде обществена система.
Какво аз имам предвид като „обществена образователна система“?
Обществена имам предвид „притежавана от обществото“ или, всъщрост, „не притежавана от никой конкретно“.
Ще дам пример. На света има едно нещо наречено „софтуер с отворен код“ или „свободен софтуер“ („open source software“ или „free software“). Този софтуер е свободен да бъде изтеглен, свободен да бъде използван, свободен за да бъде разпространяван, свободен е да бъде изучаван, свободен е да бъде променян от всеки човек на света. Това е което аз имам предвид под обществен – обществен, че е свободен за изучаване, свободен за преправяне, свободен модел за адаптиране който всеки да може да вземе този модел, да вземе е част от модела, ако не му хареса целия модел и да си го адаптира според нуждите.
Какъв е ефектът на софтуер с отворен код? Преди около 30 години е създаден един специален софтуер наречен Linux. И това е онази част от операционната система, която се грижи за връзката между програмите и хардуера.
Този Linux е създаден 1991 години, ако не се лъжа, и човекът който го е създал (Линус Торвалдс или Linus Torvalds), не е имал нищо голямо в ума си. Той го е правил като курсова работа проект, за да изучи как работят компютрите и как се прави операционна система. Но това, което той прави, е той лицензира софтуера по такъв начин, че софтуерът да е свободен и хората да могат да го свалят, да го пробват, да го преправят и всеки да прави адаптация на този продукт за своята лична цел и изгода. Дори позволява комерсиално използване. Софтуерът може да бъде използван комерсиално без никой да му плаща нищо. И в началото тази система не е била нещо особено. В последствие той се развива и много хора започват да дават своята поправка на този софтуер така че той да става по добър. И така се оказва че един човек всъщност започва проекта който, в последствие, бива разработен от стотици милиони хора в света. Може би не сте чували за тази операционна система – за Linux – но тя се намира в Android устройствата. Намира се в сървърите, които в момента управляват 80% от световния интернет и е, може би, една от най-разпространените операционни системи в света. По такъв начин е разпространена, че малко е под повърхността, но тя си е там, хората я ползват, развиват я и става все по-добра.
Друг пример за такъв софтуер е браузърът, с който влизате в интернет – Google Chrome.
Той се базира на отворената система Webkit, която са взели от браузъра Safari (който пък преди това я е взел системата KHTML на браузъра Konqueror).
Вижте как конкурентите (Apple и Google) си сътрудничат в определени области, ползвайки софтуер с отворен код, който е обществен софтуер. И тези конкуренти правят браузъри за разглеждане на уеб сайтове. Всеки прави своя версия на този браузър. В момента дори Майкрософт на базата на Google Chrome прави такъв свободен браузър (Microsoft Edge). Браузърите са навсякъде. И интересното е, че всъщност най-разпространените браузъри са базирани на едни и същи технологии, копирани едни от други, преправени според нуждата на съответната организация.
Защо е важно по този начин да се организира образованието – да бъде обществено, да може да се взима, да се копира и да се преправи и да се адаптира?
Само да кажа че обществено не значи хаотично и не значи всеки си прави каквото си иска. Google Chrome, например, е браузърът, който Google произвежда. Аз мога да си сваля кода и да си направя мой браузър но не мога да кажа на Google: „Ето вземете моя браузър да ми го разпространявате вие“. За моя браузър съм си отговорен аз да си го разпространявам.
Моята идея е, че аз трябва да създам системата или училището. Тя е отворена да бъде копирана и адаптирана, но всеки който я копира и адаптира си отговаря за реализацията на своята конкретна идея (и сам поема отговорността за нея). Идеята е да се копира системата, за да може децентрализирано, на дистрибуционен принцип, различни хора в различни части от света или България да създават нова образователна система.
Заключение
Да обобщя накратко. Аз съм Райчо Николов и искам да създам нова образователна система, която:
- Да бъде на основата на християнството, на християнските учения, на Библията, на Божия закон, на Божия морален Стандарт за добро и зло и да изпълнява целите на Бога, заради които той е създал нас.
- Да учи на предприемчивост, тоест трябва системата да набляга на предприемчивостта, да учи децата да имат цели да ги постигат, да правят света по добро място и да създават Божието царство на тази земя.
- Да бъде обществена и да бъде лесно копируема. Да може да се адаптира независимо от мащаба. Да може да се прилага за хора които образоват домашно децата си и имат две три деца. Да може да се адаптира за група от 10, 15, 30 деца или да се адаптира за училище, организационна структура от 200, 2000 и колкото и да е деца. Системата трябва да бъде лесно копируема. Бизнес моделът да бъде лесно копируем, без да е нужно да се плащат такси и акцизи и така нататъка, и да може всеки, който иска да вземе нещо от тази система, да си го преправи според неговата нужда и да си създаде свой продукт и своя услуга.